Julkaistu 19.3 2016

Vuoden 2016 Eino Leinon palkinto on myönnetty Liisa Enwaldille.

Palkintoraati, johon kuuluivat Jaakko Heinimäki, Leevi Lehto, Alice Martin ja Henriikka Tavi, korosti että Liisa Enwald on "[p]elkäämättä syvyyksiin katsomista [...] tehnyt pitkän ja lavean työn kaikkein vaikeimpien ja vaarallisimpien kirjailijoiden parissa. Hän on tutkinut Helvi Juvosta ja Mirkka Rekolaa ja suomentanut Rainer Maria Rilkeä, ja hänen tuoreet, paneutuneet esseekokoelmansa tuovat esiin tekijöitä kirjallisuuden katvealueilta. Hän on myös väsymättä opastanut ja nostanut muita kirjoittajia, ensin perustamassaan TAIte-runouslehdessä (1994–2007) ja nyttemmin Elämäntarina-lehden päätoimittajana, sekä kirjoittajien kouluttajana Oriveden opistossa ja muualla. Hän on rakentanut suomen kieltä ja kirjallisuutta, ja vaikka näemmekin, miten tärkeää on, että hän on saanut tehdä sitä Rilken sanoin 'suojassa turhalta huomiolta', nyt me rohkenemme huutaa."

Eino Leinon Seura on vuonna 1947 perustettu kulttuuri- ja keskusteluseura, joka on jakanut Eino Leinon palkintoa vuosittain vuodesta 1956. Palkinto annetaan joko erittäin arvokkaasta teoksesta tai arvokkaana pidettävästä toiminnasta kirjallisuuden ja kulttuurin alalla. Palkinto sisältää kunniakirjan, Lauri Leppäsen suunnitteleman pronssisen mitalin sekä Suomen Kirjasäätiön kustantaman rahapalkinnon 5.200 euroa. Palkinnosta päättää Eino Leinon Seuran vuosikokouksen valitsema itsenäinen raati.

Palkinto luovutettiin Eino Leinon Seuran vuosikokouksen yhteydessä 17.3.2016.

Liisa Enwald @ ntamo